تبلیغات
نسیم جمکران - قیام 15 خرداد، آغاز راه بیداری اسلامی در جهان اسلام
 

 


<-BlogDescription->

قیام 15 خرداد، آغاز راه بیداری اسلامی در جهان اسلام
قیام پانزده خرداد قدرت پوشالی رژیم ستم شاهی را در هم شکست و افسانه های پادشاهی را در ایران باطل کرد. شهادت جوانان رشید و زنان و مردان در آن روز، سد عظیم قدرتهای شیطانی در کشورهای اسلامی را از بنیان سست کرد. باخون سلحشوران کوخ نشین، کاخ های ستم را درهم کوبید و امروز بیداری اسلامی را برای تمام جهان اسلام به ارمغان آورد.

در این روز ملت مسلمان و عظیم الشأن ایران با قیام و نثار خون فرزندان عزیز خویش، راه قیام را برای نسل های آینده و امت های اسلامی در سراسر کشورهای تحت ستم گشود و ناشدنی ها را شدنی کرد. راهی که در کشورهای اسلامی امروز از آن به نام بیداری اسلامی و در جوامع غربی تحت عنوان جنبش وال استریت و ... یاد می شود و در آینده ای نه چندان دور بساط ظلم و استبداد را از جهان امروزی برخواهد چید.زنده نگهداشتن یاد و خاطره پانزده خرداد وظیفه ای است همگانی و بر عهده تک تک افراد جامعه اسلامی. امام امت در این باره فرمودند: «پانزده خرداد باید زنده بماند. این جنایتی است که آثارش باید محو نشود.» «ملت ایران نباید پانزده خرداد را از یاد ببرند. مصیبت جانسوز 12 محرم و 15 خرداد باید در پناه قضیه بزرگ عاشورا، زنده و جاویدبماند».پانزده خرداد طلیعه نهضت اسلامی، آغاز آفرینش شعور سیاسی، ابتدای شکسته شدن سکوت مرگبار چندین ساله و شروع خروش امت مسلمان به رهبری روحانیت مبارز و راستین است.در وصف 15 خرداد 1342، در مقدمهٔ قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده:«اعتراض در هم كوبنده امام خمینی به توطئه آمریكایی "انقلاب سفید" كه گامی در جهت تثبیت پایه‌های حكومت استبداد و تحكیم وابستگی های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران به امپریالیزم جهانی بود عامل حركت یكپارچه ملت گشت و متعاقب آن انقلاب عظیم و خونبار امت اسلامی در خرداد ماه ۴۲ كه در حقیقت نقطه آغاز شكوفایی این قیام شكوهمند و گسترده بود مركزیت امام را بعنوان رهبری اسلامی تثبیت و مستحكم نمود و علیرغم تبعید ایشان از ایران در پی اعتراض به قانون ننگین كاپیتولاسیون (مصونیت مستشاران امریكایی) پیوند مستحكم امت با امام همچنان استمرار یافت و ملت مسلمان و به ویژه روشنفكران متعهد و روحانیت مبارز راه خود را در میان تبعید و زندان، شكنجه و اعدام ادامه دادند.»در سحرگاه این روز بزرگ، عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند.هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که خیابان‌های شهر قم زیر پای مردان و زنان مسلمان و انقلابی که به قصد اعتراض از خانه‌هایشان بیرون آمده و به حمایت از رهبرشان فریاد برآورده بودند، به لرزه درآمد. همین صحنه در تهران و چند شهر دیگر به وجود آمد تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد. در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز 15 خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد.پس از این واقعه در تهران و قم و سایر شهرها، دولت به دستگیری و محاکمه روحانیون و مردم ادامه داد. زندان‌ها از روحانیون و بازاری‌ها و کسبه پر شد و عده‌ای نیز محاکمه و اعدام شدند. جریان 15 خرداد هر چند ظاهرا با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد اما در حقیقت ماهیت رژیم ستمشاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای توفان عظیم انقلاب اسلامی گردید که ظرف 15 سال با مجاهدت و ایثار و جانبازی عده زیادی از حق طلبان و مجاهدان راه خدا به پیروزی رسید و تاروپود رژیمی که اقتدار خود را در وابستگی به ابرقدرت‌ها و نیروی نظامی می‌دانست مانند تار عنکبوت از هم گسست.

قیام پانزدهم خرداد بذری بود که به دست باغبان پیر انقلاب در سرزمین مستعد جان های مردم افشانده شد، و در طول پانزده سال بهترین عزیزان وطن با خون خود آن را آبیاری کردند تا سرانجام در بهمن 57 همچون نهالی نورس به شکوفه نشست. اکنون ماییم که وارث آن نهالیم و وظیفه سنگین محافظت و پیراستن و آراستن این شجره طیبه را به عهده داریم.::
:: مرتبط با: فرهنگی , اجتماعی , سیاسی ,
:: برچسب‌ها: 15 خرداد , پانزده خرداد , قیام 15 خرداد , قیام خونین 15 خرداد , پانزده خرداد 42 , حوادث سال 1342 , سر آغاز انقلاب , انتظار فرج از نیمه خرداد کشم , سخنرانی امام در 15 خرداد 1342 ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : چهارشنبه 15 خرداد 1392