تبلیغات
نسیم جمکران - نقش معنوى و تكوینى حضرت مهدى(عج)
 

 


<-BlogDescription->

نقش معنوى و تكوینى حضرت مهدى(عج)
نسیم جمکران / نقش معنوى و تكوینى حضرت مهدى(عج)

اگر در جهان به پدیده ‏ها توجه نمائیم، به روشنى درمى‏‌یابیم، كه همه آنها به اشیاى دیگر وابسته بوده واز خود استقلالى ندارند. به عنوان مثال نورى كه در لامپ‌ها مشاهده مى‏‌كنیم، و از آنها بهره مى‏‌بریم، و نیروى برق كه تمام جهان از بركت وجود آن بهره برده و چرخ حیات را به گردش در مى ‏آورد، به وجود نیروگاه مركزى مولد برق بستگى داشته، و بدون آن كسى از نعمت روشنایى و فوائد گوناگون دیگر آن برخوردار نخواهد شد. و همچنین اگر به انسان نظر كنیم، خواهیم دید كه روح در وجود او به عنوان اساس و ریشه وجودى او نقش دارد. و پیكر بدون روح، مجسمه‏ اى بى ‏جان و بى ‏تحرك است كه كارى از او ساخته نیست، بلكه وجود روح است كه به انسان كمك مى ‏كند تا به همراه اعضاى و جوارح كارها را از پیش ببرد، یعنى وجود انسان به وجود و تحقق روح او معنا پیدا مى‏كند.
حال اگر به مجموع جهان و انسان نظرى آگاهانه و همراه با جهان‏ بینى الهى بیفكنیم، خواهیم دید كه براى خداوند تبارك و تعالى بندگانى است كه علاوه بر نقش و هدایت تشریعى و راهنمائى بشر به سوى خدا، داراى نقش معنوى و تكوینى خاصى هستند.
همه امامان معصوم: در این ویژگى مشترك هستند، لكن ممكن است تصور شود این خاصیت و ویژگى مربوط به آنانى است كه در بین مردم حاضرند و در پشت پرده غیبت‏ به سر نمى‏‌برند. اما امام زمان(ع) كه در پشت پرده غیبت ‏به سر مى‏‌برند، چگونه این نقش را ایفا مى‏‌كند؟
در پاسخ مى‌‏گوئیم ما گرچه از دیدار وجود مبارك حضرت ولى عصر(عج) محروم هستیم، ولى پیوسته از وجود او منتفع مى‌‏شویم. اساسا زمین و آسمان به وجود او برپاست كه این مطلب به خوبى از سخنان معصومین(ع) استفاده مى‏‌شود و ما به گوشه‏‌اى از این بیانات اشاره مى‏‌كنیم كه مى‏‌گویند اگر امام در زمین نباشد، زمین اهل خویش را تحمل نمى‏‌كند و از خود سركشى ویران‏‌كننده‏‌اى بروز مى‏‌دهد. و آسمان و زمین به وجود او برپاست.
«عن ابى حمزه قال: قلت لابى عبدالله(ع): ا تبقى الارض بغیر امام؟ قال: لو بقیت الارض بغیر امام لساخت‏».[1]
«ابى حمزه مى‏‌گوید: به امام صادق(ع) عرض كردم زمین بدون امام مى‏‌ماند؟ فرمود: اگر زمین بدون امام باشد، فرو مى‏‌ریزد».
«عن ابى جعفر(ع) قال: لو ان الامام رفع من الارض ساعه لماجت ‏باهلها كما یموج البحر باهله‏».[2]
«امام باقر(ع) مى‏‌فرماید: اگر لحظه‏‌اى امام از زمین برداشته شود، زمین متلاطم مى‏‌شود و همراه اهلش اضطراب پیدا مى‏‌كند آنچنان كه دریا با اهلش طوفانى و متلاطم مى‌‏شود».
ابى العلاء مى‏گوید: به امام صادق(ع) عرض كردم آیا زمین بدون امام مى‏‌ماند؟ حضرت فرمودند: خیر و به این كلام معروف توجه كنیم كه مى‏‌فرماید:
«بیمنه رزق الورى و بوجوده ثبتت الارض و السماء».[3]
«از بركت وجود او (یعنى حجت و نماینده الهى) مردم روزى مى‏‌خورند و به خاطر هستى او آسمان و زمین برپاست‏».
«و بكم یمسك‏ السماء ان تقع على الارض الا باذنه‏».[4]
«و به خاطر شماست كه خداوند آسمان را از سقوط كردن بر روى زمین (مگر به اذن خویش) نگه مى‌‏دارد».
«بالاخره مى‏‌گوئیم ارتباط وجود سایر ممكنات با وجود ولى و قطب جهان به حكم خبر صادق و مصدق; یعنى پیامبر اكرم(ص) و ائمه طاهرین: ثابت است گرچه ارتباط غیر ارادى باشد، مثل ارتباط منظومه شمسى با شمس و اجزاى اتم با هسته مركزى و هزاران هزار روابط تكوینى كه در عالم جماد و نبات و حیوان و انسان و بین اعضا و اجزاى آنها برقرار است‏».[5]
این از فایده‌‏هاى بسیار حیاتى است كه از ناحیه وجود مبارك حضرت ولى عصر ارواحنا له‏ الفداء به دیگران مى‌‏رسد.
سر را بسان حلقه بر باب عطایت مى‌‏زنم
بوسه اگر بینم ترا بر خاك پایت مى‏‌زنم[6]

[1] . اصول كافى، ج‏17 ص‏179، ح‏10 - بحارالانوار، ج‏13، ص 338 و ج‏23، ص 24 - وافى، ج‏2، ص 64.
[2] . اصول كافى، ج‏1، ح 12، ص‏179. - غیبت نعمانى، باب 8، ح‏10، ص‏139 - وافى، ج‏2، ص‏66.
[3] . مهدى انقلابى بزرگ، ص 268، مكارم شیرازى - بحار، ج‏23، ص‏19 با عبارت بهم یرزق الله عباده.
[4] . مفاتیح الجنان، زیارت جامعه كبیره.
[5] . وابستگى جهان به امام زمان(ع) لطف الله صافى، ص 20.
[6] . شعر از ملتجى.


::
:: مرتبط با: مذهبی ,
:: برچسب‌ها: جملاتی کوتاه در مورد امام زمان , مطالبی کوتاه در مورد امام زمان , امام زمان , میلاد امام زمان , 15 شعبان , پانزده شعبان , نیمه شعبان , سجده حضرت مهدی , بهره وری از امام زمان , بهره بری از امام زمان , بهره وری از امام غائب , چگونگی بهره وری از امام غائب , نقش تکوینی امام زمان , نقش تکوینی حضرت معدی , نقش معنوی امام زمان , نقش معنوی حضرت مهدی ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : شنبه 1 تیر 1392