تبلیغات
نسیم جمکران - به شهادت رساندن مظلومانه شیخ حسن شحاته / معرفی شیخ - گزارش و چگونگی شهادت - واکنش
 

 


<-BlogDescription->

به شهادت رساندن مظلومانه شیخ حسن شحاته / معرفی شیخ - گزارش و چگونگی شهادت - واکنش
شیخ حسن در سال 1946 در یک خانواده حنفی مذهب در استان الشرقیه مصر متولد شد. وی فارغ التحصیل مرکز القراءات و استاد علوم قرآنی بود. وی اولین خطبه نماز جمعه را در سیزده سالگی و در مسجد روستای خود ایراد کرد و پس از آن به عنوان روحانی در نیروهای مسلح مصر به تبلیغ و سخنرانی اشتغال یافت. پس از گرایش به تشیع به اعلام عقیده خود پرداخت و موج گسترده ای در مصر ایجاد کرد و هزاران نفر از مردم با شنیدن سخن حق او، محبت فطری خود نسبت به اهل بیت (ع) را در این شخصیت یافتند و از او پیروی کردند.

نسیم جمکران / به شهادت رساندن مظلومانه شیخ حسن شحاته / معرفی شیخ - گزارش و چگونگی شهادت - واکنش

وی از دانش آموختگان الازهر مصر و امام جماعت یکی از بزرگ ترین مساجد قاهره و از روحانیون معروف رادیو و تلویزیون مصر بود. مسجد او مقابل سفارت رژیم صهیونیستی بود و هزاران نفر نمازگزار برای اقتدا به ایشان و گوش دادن به سخنان ایشان در این مسجد جمع میشدند. مسجدی که این شهید در آن ندای ولایت و محبت اهل بیت را سر میداد و از این پایگاه، صهیونیست ها را با صدای بلند مورد حمله قرار میداد.

استاد بسیاری از علمای مصر بود
شیخ شحاته فقط از علمای الازهر نبود بلکه استاد بسیاری از علمای مصر بود. از دوران کودکی نشانه های محبت امیرالمؤمنین(ع) در وی دیده میشد گرچه در آن زمان شیعه نبود بلکه مذهب حنفی داشت و با این حال در همان روزگار به اساتید خود میگفت: شما هر چه میخواهید بگویید، اما پیامبر و امیرالمؤمنین و زهرا و حسنین شجره واحد هستند و ثمره واحد دارند.

هجرت شیخ حسن به مذهب اهل بیت علیهم السلام ساده و ناگهانی نبود بلکه سفری بود که پنجاه سال طول کشید. شیخ حسن شحاته پس از گرایش به تشیع به اعلام و ترویج عقیده خود بر منابر پرداخت و موج گسترده ای در مصر ایجاد کرد و هزاران نفر از مردم با شنیدن سخن حق او، محبت فطری خود نسبت به اهل بیت را در این شخصیت یافتند و از او پیروی کردند.

این موج به سرعت در مصر منتشر شد و مردم سخنان او را بر سر زبانها نقل میکردند و به این ترتیب بود که وهابیت کوردل این شخصیت و رهبر شیعه را تهدیدی برای خود احساس کردند.

اولین بازداشت در زمان حسنی مبارک
در سال 1996 برای اولین بار جهت تحقیق و بازجویی بازداشت شد و به تهمت اعلام ولایت علی بن ابی طالب و ترویج تشیع زندانی شد و این تهمتی بود که شیخ از خداوند متعال خواست که او را همواره با این تهمت همراه سازد و پس از این بود که شیخ حسن شحاته از امامت نماز جماعت، منبر و تبلیغ و سفر به کشورهای دیگر محروم شد. شیخ حسن همچنین بار دیگر در سال 2009 نیز همراه 360 نفر مصری شیعه بازداشت شد.

او همزمان با تبلیغات شدید رسانه ای علیه تشیع و حسینیه های شیعی در جولای 2012 در حسینیه روستای هربیط مورد اعتراض و حمله نسبی قرار گرفت اما مردم روستا هیچ خشونتی را علیه شیعیان موجود در حسینیه انجام ندادند. اما سؤال اینجا است که جنایت خونین اخیر که منجر به شهادت چند تن از شیعیان مصر آن هم فقط به اتهام گرایش به مذهب و عقیده خاص، تحت تاثیر چه عواملی صورت گرفته است؟ بدون شک چنین جنایاتی متاثر از تبلیغات طایفی علیه شیعه است که در چند سال اخیر شدت گرفته است و تمام نهادهای دینی مصر از جمله الازهر در آن سهیم بوده اند.

گزارشی از نحوه ی شهادت شیخ شحاتة
طبق گزارش های واصله، از حدود دو هفته پیش، در روستای «ابومسلم» در منطقه ی «ابوالنمرس» در استان «الجیزة» (در حدود 30 کیلومتری جنوب قاهره) تبلیغات گسترده علیه شیعیانشدت گرفتهاست چنانکه  با کافر و نجس خواندن آنان، اهالی روستا به کشتن آنان ترغیب می شده اند. تا آنکه دیروز شیخ حسن شحاتة در منزل یکی از اهالی روستا حاضر شده و به همراه جمعی دیگر از شیعیان روستا مشغول جشن و شادمانی میلاد امام عصر (عجل الله فرجه) می شوند.
به گزارش فرانس پرس، یکی از شاهدان عینی به نام یاسر یحیی می گوید: «وقتی اهالی روستا از حضور شیخ حسن شحاتة در روستا مطلع شدند، از صاحب منزل خواستند که او را به آنها تحویل دهد ولی صاحب منزل نپذیرفت و آنها هم شروع کردند به حمله به منزل.» در این حمله از کوکتل مولوتف استفاده شده و تلاش برای آتش زدن منزل در جریان بوده است.
یاسر یحیی ادامه می دهد: «اهالی پتک و کلنگ های بزرگی آوردند و بخشی از دیوار منزل را خراب کردند و شیعیان حاضر در منزل را خارج کردند و شروع به کتک زدن آنها در میدان روستا کردند و آنقدر آنها را زدند تا کشته شدند.» بعد از کشته شدن هم پیکرهای شهدا بر روی زمین کشیده اند.
یکی دیگر از شاهدان هم می گوید: «تلاش کردم نجاتشان دهم ولی اهالی مصمم بودند که بکشندشان.»
به گزارش پایگاه المنار، اهالی حین زدن و شکنجه ی این شیعیان، شعار های «الله اکبر» و «شیعیان کافرند» و «کافر، کافر» سر می دادند.
در این حادثه ی درد آور، شیخ حسن شحاتة (66 ساله) برادرش محمد شحاتة (35 ساله) و شحاتة شحاتة (55 ساله) و عبدالقادر حسنین عمر (45 ساله) به شهادت رسیده اند و تعداد نامشخصی از شیعیان هم زخمی شده اند.
گفتنی است که شهید شیخ حسن شحاتة از رهبران اصلی شیعیان مصر (و به تعبیر برخی رسانه ها، اصلی ترین رهبر شیعیان اثنی عشری مصر) محسوب می شده است که در خانواده ای از اهل سنت متولد شد و بعدها با پی گرفتن مطالعات بی طرفانه، مستبصر شده و در سال 1996 اعلام تشیع کرد و دو بار در زمان رئیس جمهور مخلوع مصر، محمد حسنی مبارک به زندان افتاد. خود شهید شحاتة در یک سخنرانی، دلیل حقیقی دستگیری اش را تنها اعلام ولایت امیرالمؤمنین(ع) و برائت از دشمنان اهل بیت اعلام کرده بود. شهید شحاتة همچنین از طرف حکومت مصر، ممنوع الخروج شده بود.

نسیم جمکران / به شهادت رساندن مظلومانه شیخ حسن شحاته / معرفی شیخ - گزارش و چگونگی شهادت - واکنش

چگونگی عکس العمل پلیس در حین واقعه

برخی گزارش های خبری حاکی است که پلیس مصر در این جریان برای جلوگیری از قتل فجیع این شیعیان اقدامی نکرده است ولی سرلشگر عبدالعظیم نصرالدین (معاون رئیس اداره امنیت استان الجیزة) می گوید: «ما برای نجات این افراد تلاش کردیم ولی تجمع شدید اهالی و کوچه های باریک روستا باعث شد نتوانیم پیش برویم. حتی اهالی به خود ما هم حمله کردند و این باعث شد مجبور شویم عقب نشینی کنیم»!
البته سرلشگر نصرالدین مدعی است پلیس توانسته بیست و پنج نفر از شیعیان را از منزل تحت محاصره خارج کند و این باعث شده تعداد قربانیان کاهش یابد.
طبق آنچه از گزارش خبرنگار ارسالی فرانس پرس برمی آید، برخی اهالی روستا به حدی در این مدت تحت شستشوی مغزی تکفیری ها و رسانه های پرتعداد ضد شیعی قرار گرفته اند که هنوز هم از این جنایت وحشیانه ناراحت نبوده و حتی برخی از اهالی روستا از این جنایت کاملا راضی هستند.واین امری است بسیار نگران کننده.
گفتنی است که در این روستا، بیست خانوار شیعه ساکن هستند و اهالی روستا، شحاته را به نشر مذهب تشیع در این روستا متهم می کنند. یکی از اهالی که نمی خواسته نامش ذکر شود در مصاحبه با خبرنگار فرانس پرس اعلام کرده است: «این خشم شدید بر ضد شحاته از آن جهت بود که او موجب شده بود اخیرا تعدادی از جوانان روستا، شیعه شوند.

واکنش شیعیان مصر
از طرفی شیعیان مصر هم دربرابر شهادت مظلومانه ی شهید شیخ حسن شحاتة واکنش نشان داده اند.
بهاء انور (که برخی رسانه ها از او به عنوان سخنگوی شیعیان مصر یاد کرده اند) در مصاحبه با فرانس پرس گفته است: «من مسئولیت کامل آنچه رخ داده را بر عهده رئیس جمهور مرسی می دانم چراکه سخنان تحریک کننده ی مستمری بر ضد شیعیان در منطقه ی ابومسلم از دو هفته پیش وجود داشت و هیچ کسی [برای جلوگیری از آن] دخالتی نکرد، به رغم اینکه ما این موضوع را به نیروهای حکومتی اطلاع داده بودیم.»
به گفته ی انور «دولت بر ضد دعوتهای تحریک کنده علیه شیعیان، سستی نشان می دهد. آنچه رخ داد نتیجه تحریک منظم و مستمر بر ضد شیعیان مصر بود.»
بهاء انور همچنین در مصاحبه با پایگاه اینترنتی «الاهرام» گفته است: «پلیس دیر رسید، وقتی هم رسید کاری نکرد.»
طارق الهاشمی (از رهبران شیعه مصر) هم خواستار دخالت فوری نیروهای مسلح برای تأمین امنیت شیعیان در مصر شده است و ضمن محکوم کردن جنایت به شهادت رساندن شهید شحاتة بیان کرده : «اینکه سلفی ها منزل شحاتة را محاصره کرده بودند [و در این مدت کسی آن ها را پراکنده نکرده بود] دلیل واضحی بر نبودن دولت قانون است.»
به گزارش الجزیرة، طارق الهاشمی مسئولیت کامل این مسئله را بر عهده رئیس جمهور مصر محمد مرسی دانسته و از وجود طرح سلفی ها برای دنبال کردن مکان های شیعیان و سر به نیست کردن شیعیان سخن گفته است.
فعال شیعی مصری احمد راسم هم ضمن اشاره به «عملیات تحریک مذهبی از خیلی وقت پیش» نسبت به بالاگرفتن امور بعد از این به بعد هشدار داده است. نفیس در مصاحبه با نشریه ی «الیوم السابع» مصر از فهرست ترور رهبران شیعه سخن گفته است.

بیانیه ی حزب الله لبنان
حزب الله لبنان هم طی بیانیه ای این جنایت را محکوم کرده است. در بیانیه ی حزب الله، این حادثه «جنایت کریهی که مصر، پیش از آن مانند آن را به خود ندیده بوده» وصف شده است.
دربیانیه حزب الله آمده است: «سیل تحریک مستمری که از طرف برخی نیروهای تندرو صورت می گرفت (و آنها به نوبه خود از طرف ایادی خارجی به حرکت در آمده بودند) و این چیزی بود که ما پیشتر نسبت به آن هشدار می دادیم، منجر به جنایتی کریه در حمله به یک تجمع مسلمانان شیعه در منطقه جیزه مصر شد و در نتیجه آن عالم بزرگوار شیخ حسن شحاتة و تعدادی دیگر از مؤمنین قربانی شدند.»
در ادامه بیانیه حزب الله آمده است: «این جنایت بسیار قبیح، ابدا با طبیعت منفتح و باز مردم مصر و با فرهنگ تسامح و اعتدال و تنوع که مصر عزیز با آن شناخته می شد، همخوانی نداشت.»
در بیانیه حزب الله نسبت به «فراگیرتر شدن این موج تکفیری ای که امت ما را در می نوردد و برخی دولت ها و مؤسسات و شیوخ و شخصیت ها در پشت آن قرار دارند و در چارچوب طرح کثیف برانگیختن آتش فتنه فعالیت می نمایند» هشدار داده است.
در انتهای این بیانیه هم ضمن درخواست از حکومت مصر برای دستگیری مرتکبین این جنایت و سپردن آنها به دست عدالت، از جامعه مصرو نیروهای زنده ی آن خواسته شده تا همگی دست به دست هم داده و جلوی تندروی های اینچنینی را بگیرند.»
 
در هر حال، با شهادت این شهید مظلوم و همراهانش، مرحله تازه ای در حیات امت اسلامی آغاز شده است و نکته ی مهم آن است که اولا نباید با برخی رفتارهای نسنجیده و تندروانه در مناطق امنی چون ایران، بهانه به دست تکفیری ها برای کشتن شیعیان در مناطق دیگر داد و دوم اینکه نباید با تحت تأثیر احساسات کاذب قرار گرفتن، همه اهل سنت را به چشم اقلیت خبیث تکفیری دید و تبدیل به لبه ی دوم قیچی ای شد که مخالفان اصل اسلام، برای نابودی امت اسلامی تیز کرده اند.


::
:: مرتبط با: سیاسی , اجتماعی ,
:: برچسب‌ها: شیخ حسن شحاته , شهادت شیخ حسن شهاته , جنایات مصر , جنایات اخیر مصر , حمله به منزل شیخ حسن شحاته , حمله به شیخ حسن شحاته , رهبر شیعیان مصر ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : سه شنبه 4 تیر 1392