تبلیغات
نسیم جمکران - امام بی تکبّر...امام حسن مجتبی (علیه السلام)
 

 


<-BlogDescription->

امام بی تکبّر...امام حسن مجتبی (علیه السلام)
نسیم جمکران / امام بی تکبّر...امام حسن مجتبی (علیه السلام)

امام مانند جدش رسول الله، بدون هیچ تکبری روی زمین می نشست و با تهی دستان هم سفره می شد. روزی سواره ای محلی می گذشت که دید گروهی از بینوایان روی زمین نشسته و مقداری نان را پیش خود گذاشته اند و می خورند. وقتی امام حسن (علیه السلام) را دیدند، به ایشان تعارف کردند و حضرت را سر سفره خویش فرا خواندند امام از مرکب خویش پیاده شد و این آیه را تلاوت کرد: «انّه لا یحب المستکبرین؛ خداوند خود بزرگ بینان را دوست نمی دارد.» (نحل: 23) سپس سر سفره آنان نشست و مشغول خوردن شد. وقتی همگی سیر شدند، امام آنها را به خانه خود فرا خواند و از آنان پذیرایی فرمود و به آنان پوشاک هدیه داد: «و جعل یأکل حتی اکتفوا دعاهم الی ضیافته و اطعمهم و کساهم». (1)

همواره آن حضرت دیگران را نیز بر خود مقدم می داشت و پیوسته با احترام و فروتنی با مردم برخورد می کرد. روزی ایشان در مکانی نشسته بود. برخاست که برود، ولی در این لحظه، پیرمرد فقیری وارد شد. امام به او خوش آمد گفت و برای ادای احترام و فروتنی به او فرمود: «ای مرد وقتی وارد شدی که ما می خواستیم برویم آیا به ما اجازه رفتن می دهی؟«مرد فقیر عرض کرد: «بله، ای پسر رسول خدا»(2)
همواره امام، مهربانی را با مهربانی پاسخ می گفت. حتی پاسخ وی در برابر نامهربانی نیز مهربانی بود.

1-بحارالانوار، ج 43، ص 35.
2- سید نورالله مرعشی التستری، ملحقات احقاق الحق، ج11، ص 114.


::
:: مرتبط با: مذهبی ,
:: برچسب‌ها: امام حسن , نیمه رمضان , شب نیمه رمضان , ولادت امما حسن مجتبی , فرزند امام علی , کریم اهل بیت , کریم آل طه , سبط , فرزند اول امام علی , تولد امام حسن مجتبی , 15 رمضان , پانزده رمضان , امام حسن (علیه السلام) , ولادت امام حسن , مهربانی ها , امام مهربانی ها , امام حسن مجتبی , انداختن لقمه جلوی سگ , غلام امام حسن ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : سه شنبه 1 مرداد 1392