تبلیغات
نسیم جمکران - مطالب مهر 1391
 

 


<-BlogDescription->

چگونه در اینترنت ردیابی می شوید؟
پس از اتصال، توسط آی اس پی به شما یك كُد انحصاری به نام IP تعلق می گیرد كه به واسطه آن در شبكه اینترنت شناسایی می شوید. همچنین وقتی كه شما به مقصد مورد نظر خودتان در شبكه متصل می شوید، به واسطه این كد شناخته می شوید. از طرفی چون آی پی شما مشخص است، شخص سوم به راحتی می تواند ترافیك این ارتباط را به سادگی تحلیل كند.

اولین بار اینترنت در ارتش آمریكا خلق شد و بعدها استفاده غیر نظامی از آن معمول شد. در این بین، ارتش، به دنبال راهی برای برقراری ارتباط درون این شبكه بود كه قابلیت ردیابی نداشته باشد. بدین منظور پروژه ای را در نیروی دریایی ارتش آغاز كرد. و این تلاش مقدمه ای برای ایجاد فناوری "تور" شد. TOR را در لغت به معنای صخره بلند یا تپه سنگی دانسته اند كه مخفف عبارت The onion Router (مسیریاب پیازی) می باشد. هدفِ تور پنهان كردن فعالیت های كاربران اینترنت است. توضیح آنكه هر كاربر اینترنت پس از اتصال به شبكه، بسته های اطلاعاتی را در شبكه جابجا (ارسال یا دریافت) می كند. این جابجایی اطلاعات به ناچار باید از طریق مسیری كه بین فرستنده و گیرنده آن اطلاعات قرار دارد، انجام بگیرد. حال اگر شخص سومی در بین راه قرار بگیرد، به راحتی می تواند نوع و محتوای اطلاعات جابجا شده را تشخیص دهد. همچنین می تواند مبدا و مقصد ارسال اطلاعات را نیز تشخیص بدهد. كاری كه TOR انجام می دهد پنهان كردن مسیر، فرستنده و گیرنده اطلاعات است. به گونه ای كه رصدگر شبكه، نتواند ترافیك موجود را به سادگی تحلیل كند.

تور چطور كار می كند؟
یك اتصال عادی به اینترنت به این صورت است كه شما از طریق مودم خودتان به سرور (كه به آن ISP می گویند) متصل می شوید. پس از اتصال، توسط آی اس پی به شما یك كُد انحصاری به نام IP تعلق می گیرد كه به واسطه آن در شبكه اینترنت شناسایی می شوید (آی پی حكم آدرس منزل شما را دارد، زمانی كه بخواهید بر روی پاكت پستی، آدرستان را بنویسید). همچنین وقتی كه شما به مقصد مورد نظر خودتان در شبكه متصل می شوید، به واسطه این كد شناخته می شوید. از طرفی چون آی پی شما مشخص است، شخص سوم به راحتی می تواند ترافیك این ارتباط (اینكه چه چیزی را در چه وقت و به چه میزان، منتقل كرده اید) را به سادگی تحلیل كند. همچینن اگر سایتی آی پی شما را بداند، ممكن است از دادن خدمات به شما خودداری كند (در زمان تحریم) و یا اگر فروشگاه اینترنتی باشد، ممكن است برای آی پی شما نرخ های متفاوتی در نظر بگیرد.

نسیم جمکران / چگونه در اینترنت ردیابی می شوید؟

اما تور به گونه ای عمل می كند كه هیچ مكان واحدی به عنوان مبدا برای شما قابل شناسایی نباشد و شما به كمك آی پی های مختلف به مقصدتان متصل شوید. درست مانند اینكه كسی شما را تحت تعقیب قرار داده باشد و شما برای خلاصی از او دائما در یك مسیر پر پیچ و خم حركت كنید. در واقع تور به جای اینكه شما را مستقیما به مقصد متصل نماید، از طریق چند واسطه شما را به مقصد متصل می كند. در هر واسطه، اطلاعات وارد شده، رمزگذاری می شوند و برای واسطه بعدی ارسال می شود و اگر ناظری در این بین وجود داشته باشد، نمی تواند نقطه ی مشخصی را برای شما تشخیص دهد. نكته ی جالبی كه وجود دارد اینكه، واسطه (گره) های TOR، فقط گره های قبل و بعد خود را می شناسند و از شبكه ای كه در آن هستند، و از سایر گره ها و اینكه بر سر اطلاعات موجود در آن چه خواهد آمد كمترین اطلاعی ندارند. برای اینكه كارایی تور افزایش پیدا كند، هر ده دقیقه شبكه ای كه كاربر در آن به سر می برد، به طور كلی تغییر می كند. تور علاوه بر اینكه می تواند موقعیت شما را از محلی كه دانلود كرده اید یا از مطالب آن استفاده كرده اید پنهان كند، می تواند شما را از محلی كه در آن چیزی نوشته اید یا در آن فایلی را قرار داده اید نیز مخفی كند.


::
:: مرتبط با: اجتماعی ,
:: برچسب‌ها: تور , ردیابی , آی پی , ردیابی از طریق آی پی , ردیابی در شبکه ,
:: لینک های مرتبط: نیمروز ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : جمعه 28 مهر 1391
گرانی ها قربانی گرفت / استیضاح دو وزیر
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأكید بر اینكه در صورت ادامه بی‌توجهی دولت به تولید و قیمت های افسارگسیخته، وزرای اقتصاد و صنعت كه از مقصران اصلی هستند، استیضاح خواهند شد، گفت: تولید كشور باید حمایت شود.

نسیم جمکران / گرانی ها قربانی گرفت / استیضاح دو وزیر

موسی‌الرضا ثروتی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مردم خراسان شمالی، اظهار داشت: رهبری چندین بار مسئله تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی را مورد تأكید قرار داده‌اند كه در این بین مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق مسئولین از دیگر بیانات ایشان در این سفر بود.

وی با اشاره به بخش‌های دیگری از فرمایشات رهبری در خصوص ضرورت همدلی بیشتر، ادامه داد: همدلی بهتر از هم‌زبانی است و بایستی مسئولین در مدیریت اقتصاد كشور به درستی عمل كنند؛ تحریم‌ها چالش‌های اندكی را برای كشور داشته اما گاهی با بی‌تدبیری‌ها به مشكلات دامن می‌زنیم.

ثروتی در ادامه با اشاره به التهابات بازار ارز، تصریح كرد: در قانون بودجه سال 91 مصوب شده كه درآمدهای ارزی باید به نرخ روز به حساب خزانه واریز شود اما دولت به جای اجرای قانون طبق تشخیص خودش عمل كرده است.

وی ادامه داد: متأسفانه بسیاری از خودروهای لوكس برای مرفهین و با ارز دولتی وارد كشور شده است و از طرف دیگر به دانشجویان و نیازهای دارویی و كارهای ضروری ارز دولتی اختصاص نداده‌اند؛ این كار بی‌برنامگی، بی‌انضباطی و فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی است به جامعه آسیب می‌رساند.

این عضو كمیسیون برنامه و بودجه گفت: رهبری در سفر به خراسان شمالی هم فرمودند كه قانون اساسی بسیار روشن است و این قانون وظایف دولت، مجلس و قوه قضائیه را مشخص كرده است. بنابراین نیازی به استنتاج و استنباط و تفسیر قانون نیست.

وی افزود: یك سری كالای غیر ضروری از جمله عروسك و ماشین در لیست واردات است اما به روغن وارداتی یا ارز دولتی نداده‌اند یا پس از واردات ضرب در نرخ بازار آزاد فروخته‌اند.


در صورت ادامه این روند وزرای اقتصاد و صنعت‌ استیضاح می‌شوند

این عضو كمیسیون برنامه و بودجه تصریح كرد: در مجلس تصمیم گرفته‌ایم كه در صورت ادامه بی‌توجهی دولت به مسئله واردات و آشفتگی بازار وزرای اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت را كه هر دو در مسائل اخیر مقصرند، استیضاح كنیم تا آرامش به بازار برگردد.

ثروتی تأكید كرد: مجلس نباید در جزئیات بیشتر دخالت كند چراكه كلیات را قبلا تصویب و به دولت ارائه داده‌ایم كه كالای ضروری و اساسی در اولویت باشند؛ زمانی كه دولت عمل نمی‌كند واقعا باید چه برخوردی كرد.

وی ادامه داد: در حمایت از تولید داخل به صراحت در قانون آمده است كه در صورت ورود صنایع به داخل باید ممهور به مهر عدم ساخت داخل روی آن باشد؛ در برنامه پنجم توسعه كشور نیز به انجام واردات برای تنظیم بازار داخل «بر مبنای نیاز» اشاره شده است.

ثروتی در پاسخ به این سؤال كه دولت با استفاده از كلمه «بر مبنای نیاز» بسیاری از كالاهای غیر ضروری را وارد كشور كرده است؛ آیا مجلس می‌تواند صراحتا اعلام كند كالاهای با توان ساخت داخل دیگر نباید وارد كشور شوند، گفت: دولت باید با تدبیر جلوی واردات غیر ضرور به كشور را بگیرد، مجلس مخالف ورود كالاهای ساخت داخل است.


دولت به دنبال مقصر نباشد؛ رشوه، رانت و واسطه حرف اول را می‌زند
این عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: ما قانون كم نداریم كه دولت همیشه گلایه می‌كند و تقصیرها را بر گردن عوامل خارج از دولت نسبت می‌دهد؛ در شرایط فعلی رشوه، واسطه و رانت حرف اول را می‌زند.

نماینده ادوار هفتم، هشتم و نهم مجلس در خاتمه با بیان اینكه رسانه‌ها نقش مهمی در آگاهی‌بخشی به مردم دارند، یادآور شد: امیدوارم دولت با تدبیر و برنامه‌ریزی عمل كند و مجلس هم هر قانونی در شرایط مختلف احتیاج داشته مصوب كرده است؛ همچنین بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص همدلی به جای هم‌زبانی باید در میان قوای سه‌گانه جامه عمل پوشانده شود.


::
:: مرتبط با: سیاسی , اجتماعی ,
:: برچسب‌ها: گرانی , قیمت دلار در بازار , استیضاح دو وزیر , استیضاح وزیران , وزیر اقتصاد ,
:: لینک های مرتبط: نیمروز ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : جمعه 28 مهر 1391
اثرات تحریم علیه ایران
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : جمعه 28 مهر 1391
سفیر جدید مصر به سلامتی اسرائیل شراب نوشید
"عاطف سالم سید الاهل" سفیر جدید مصر در تل آویو و "ولید خالد عبدالله عبیده"سفیر جدید اردن به همراه چهار سفیر از كشورهای دیگر، روز گذشته استوارنامه‏ های خود را در بیت المقدس به شیمون پرز دادند.

نسیم جمکران / سفیر جدید مصر به سلامتی اسرائیل شراب نوشید

عاطف سالم سفیر اخوان المسلمین پس از تقدیم استوار نامه خود به پرز گفت: "من اینجا با پیغام صلح آمده‏ام تا تاكید كنم، حقیقتاً برای رسیدن به اعتماد دو جانبه و شفافیت در تلاش هستیم. ما به تمام قراردادهایی كه با اسرائیل امضا كرده‏ایم پایبندیم و خود را متعهد به پیمان صلحی كه با اسرائیل بسته‏ایم نیز می ‏دانیم. به همراه نسل جدیدمان باید به سمت آینده‏ای صلح‏آمیز حركت كنیم."

این سخنان سفیر مصر در شرایط كنونی منطقه را میتوان بزرگترین هدیه قاهره برای تل اویو دانست. پرز نیز در جواب سفیر مصر گفت: "بیشترین احترام را برای مردم و تاریخ شما قائلیم".

وی در ادامه گفت: "می دانم افرادی هستند كه تلاش می‏كنند صلح را به بن بست بكشانند و باور دارم دولت‎هایمان هر كار لازم است انجام خواهند داد تا صلحی عمیق، صادقانه، مستحكم و جدی را به خاطر مردممان، بین دو طرف برقرار كنند."

در انتها، بر خلاف عرف دیپلماتیك، پرز و الاهل –كه كراواتی با رنگ پرچم رژیم صهیونیستی زده بود- به سلامتی دو طرف گیلاس‏هایی شراب را بالا بردند و نوشیدند.

مصر نخستین كشور عربی است كه پیش از دیگر كشورهای عرب با اسراییل روابط رسمی برقرار كرده است. دو طرف در سال 1979 توافق نامه صلح را به امضا رساندند و پس از آن در سال 1980 سفرای خود را به كشورهای یكدیگر اعزام كرده اند. در دوران حكومت حسنی مبارك، روابط مصر و اسراییل در كل صلح آمیز و باثبات بود. پس از بركناری حكومت حسنی مبارك، ارتش مصر كه به طور موقت قدرت كشور را در دست گرفته بود به اجرای توافقنامه صلح با اسراییل متعهد شد، اما این روابط با كشته شدن پلیس مرزبانی مصر تغییر كرد.

نسیم جمکران / سفیر جدید مصر به سلامتی اسرائیل شراب نوشید

ماه اوت سال گذشته، بالگرد اسراییل در تعقیب افراد مسلح، موشكی به منطقه مرزی مصر شلیك كرد كه بر اثر آن 6 پلیس نظامی مصر جان باختند. در پی آن، اعتراض های گسترده در داخل مصر برانگیخته شد و مصر سفیر خود را از اسراییل فراخواند. افكار عمومی در آن زمان اعتقاد داشتند كه این حادثه احساسات ضد اسراییلی را در داخل مصر تشدید كرده و روابط دو طرف رو به افزایش تنش ها می رود.

پس از بركناری حسنی مبارك رییس جمهوری پیشین مصر، افكار عمومی اسراییل نگران بروز تنش در روابط دو طرف بودند. به ویژه آن كه پس از پیروزی اخوان المسلمین مصر در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، مقام های اسراییل بسیار نگران بوده اند. محمد مرسی برای برطرف كردن نگرانی های اسراییل در ابتدای روی كار آمدن خود اعلام كرد كه مصر همچنان توافق نامه صلح با اسراییل را اجرا می كند. انتصاب سفیر جدید در اسراییل اقدام دیگری است كه نشانگر اهمیت دادن مصر به روابط با اسراییل و نادیده گرفتن خواست عمومی مردم كشور خود است.

تحلیل گران عنوان كرده اند: پس از فراخواندن سفیر مصر در اسراییل در سال گذشته، اسراییل همواره خواستار عادی شدن روابط با مصر بوده است. انتصاب سفیر جدید مصر در اسراییل پاسخ مثبت مصر به اسراییل است كه برای توسعه روابط دو طرف سودمند خواهد بود.


روند سازش، اولویت اردن
پس از دو سال خالی ماندن كرسی سفارت اردن در سرزمین‏های اشغالی، عبیده با وجود مخالفت حزبش این پست را قبول كرد.

وی به پرز گفت: "اصلی ترین اولویتمان در سیاست خارجی، همچنان رون صلح و رسیدن به صلح میان تمام همسایگان كشورمان است كه شامل تشكیل كشور فلسطین كه دوشادوش كشور اسرائیل خواهد بود، نیز می‏باشد. باید منطقه‏ای از نظر اقتصادی شكوفا داشته باشیم، منطقه‎ ای كه از نظر سیاسی باثبات است و با سازوكاری درست و آینده ای روشن، به پیش می‏رود."

وی همچنین اهمیت حفظ حقوق تمام كسانی كه تمایل به زیارت عبادگاه‎های مسیحی و اسلامی در بیت المقدس را دارند، را خاطر نشان كرد.

وجود بحران های عمیق اقتصادی در سرزمین های اشغالی، بحران پهپاد ایرانی حزب الله و انحلال پارلمان اسرائیل تنها بخشی از مشكلاتی است كه سبب شده است تل آویو روزهای سخت خود را سپری كند. روزهایی كه شاید برخی كشورهای منطقه خواهان كمك بیشتر به تل آویو هستند



::
:: مرتبط با: سیاسی ,
:: برچسب‌ها: شیمون پرز , سفیر مصر , شراب خوردن سفیر مصر , اردن , اسرائیل , صهیونیست , صهیونیسم ,
:: لینک های مرتبط: نیمروز ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : پنجشنبه 27 مهر 1391
تقدیر مقام معظم رهبری از مردم خراسان شمالی
پس از پایان یافتن سفر هشت روزه ی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به خراسان شمالی، دفتر معظم له به پاسداشت و تقدیر از مردم مؤمن و معتقد و انقلابی این استان اطلاعیه ای صادر کرد.

نسیم جمکران / تقدیر مقام معظم رهبری از مردم خراسان شمالی

متن اطلاعیه به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
"دیار اترك"، "سرزمین گنجینه معرفت‌ها" و خطه شهید پرور مرزبانان غیور، یكپارچه بپا خاست و باب الرضا(ع) در استقبال از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آغوش گشود و اتحاد و یكپارچگی اقوام مختلف استان از ترك و فارس و كُرد گرفته تا تركمن و تات، صحنه‌های ماندگار و بیاد ماندنی از دلدادگی و انس ملت و رهبری را خلق كرد.
 
این حضور عظیم، و ابراز احساسات پرشور و عواطف صمیمانه مردم خراسان شمالی به نمایندگی از ملت ایران، از سویی انسجام و اتحاد ملی و روحیه امید، نشاط و سرزندگی را تقویت كرد و به رخ جهانیان كشید و از سوی دیگر، توهم و خیال واهی دشمنان كینه‌توزی را كه برای بر هم زدن ثبات سیاسی و اخلال در روند كلی پیشرفت كشور، به نا امید كردن مردم و القای یأس، خستگی و اختلاف در اثر فشارها و تهدیدها دل بسته اند، باز هم نقش بر آب كرد.
 
در این سفر پربركت بار دیگر مشخص شد كه هدف متعالی پیشرفت همه جانبه كشور در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی از مسیر معنویت و بندگی خداوند، عزم و اراده راسخ، دانشوری و ایستادگی می‌گذرد و ایمان و اعتقاد به هدف، تكیه بر توانایی‌ها و نیروی سازنده درونی و پرهیز از تقلید گرایی رمز طلایی عبور از پیچ تاریخی كنونی است.
 
بیانات حكیمانه رهبر انقلاب اسلامی در دیدارهای مختلف این سفر سر فصل‌های مهمی برای اندیشه ورزی و عمل مسئولان، نخبگان، روشنفكران و آحاد مردم در حركت به سمت قله‌های پیشرفت كشور و همچنین حل مشكلات استان خراسان شمالی مشخص كرد كه امید است با پیگیری‌های دولت محترم و تحقق مصوبات و تصمیمات این سفر، گامی بلند و اساسی در پیشرفت استان و رسیدن به جایگاه شایسته مردم مومن و دلاور این منطقه برداشته شود.
 
دفتر مقام معظم رهبری با سپاس بی‌پایان از درگاه خداوند متعال، تشكر صمیمانه و عمیق ایشان را از اقشار مختلف مردم خونگرم و مهربان استان خراسان شمالی، ائمه جمعه، علما و روحانیت بصیر شیعه و سنی، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، اساتید دانشگاه، نخبگان، فرهنگیان، جوانان پرشور، دانشجویان و دانش آموزان، نیروهای مقتدر و جان بر كف منطقه اعم از سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی، نماینده محترم مجلس خبرگان، استاندار و سایر مسئولان پر تلاش محلی اعلام می‌دارد.
 
دفتر مقام معظم رهبری
27 مهر ماه 1391


::
:: مرتبط با: اجتماعی ,
:: برچسب‌ها: تقدیر رهبر از مردم خراسان شمالی , تقدیر آقا از مردم خراسان شمالی , تقدیر مقام معظم رهبری از مردم خراسان شمالی , تقدیر از مردم خراسان شمالی , تقدیر رهبر انقلاب از مردم خراسان شمالی , تقدیر رهبر معظم انقلاب از مردم خراسان شمالی , مقام معظم رهبری ,
نویسنده : نسیم جمکران
تاریخ : پنجشنبه 27 مهر 1391